چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨

 

|

 

 
خدمات کنسولی
استان کرمانشاه

نشست هم اندیشی کرمانشاهی های مقیم خارج از کشور و علاقه مندان به سرمایه گذاری در استان کرمانشاه

 نشست هم اندیشی کرمانشاهی های مقیم خارج از کشور و علاقه مندان به سرمایه گذاری در استان کرمانشاه عصر شنبه  26/04/1395 با حضور دکتر شریعتمداری معاون محترم اجرایی رییس جمهور، استاندار کرمانشاه، رازانی استاندار کرمانشاه ، قوام شهیدی مدیرکل امورایرانیان خارج از کشور، مدیران عامل بانک های دولتی کشور، مدیران ارشد استان و کرمانشاهی های مقیم خارج از کشور ، سرمایه گذاران داخلی و خارجی از کشورهای لهستان ، کره جنوبی و هند ، به همت اداره کل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه و  همکاری استانداری کرمانشاه در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد.

سید جواد قوام شهیدی  در این نشست گفت : یکی از اثرات مثبت مهاجرت اثری است که مهاجران در توسعه کشورهای مقصد دارند که نمونه آن را می‌توان در تاثیری که مهاجران ایرانی بر بخش قابل توجهی از توسعه کشورهای پیشرفته و آمریکا داشته‌اند، مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه فرار مغزها را نمی‌توان قبول کرد، گفت: آنچه که امروز در این زمینه مطرح است بحث چرخش مغزها است و بر این اساس هر نخبه ایرانی باید سهمی از دانش  و توان خود را نیز در توسعه کشورش ارائه دهد.

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور افزود: اینکه نخبگان بخواهند تمام ظرفیت خود را به کشور خارجی اختصاص دهند پذیرفتنی نیست و هرکس باید بخشی از علم و توان خود را به کشور مادری خود اختصاص دهد.

 قوام شهیدی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج از کشور همواره مورد تاکید دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: ایرانیان مقیم خارج از کشور در حقیقت سفیران ایران در گوشه و کنار جهان هستند و تمام تلاش ما این است تا از ظرفیت آنها به خوبی استفاده شود.

 وی تصریح کرد: در همین راستا کارهای پایه‌ای و بنیادی شروع شده و در حال حاضر برنامه ریزی برای بانک جامعه آماری ایرانیان مقیم خارج از کشور ایجاد شده است.

 قوام شهیدی افزود: همچنین سند راهبردی جامعه ایرانیان مقیم خارج از کشور در دست تدوین است که سطح و ابعاد کار با ایرانیان خارج از کشور را مشخص می‌کند.

 مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور به موضوع "برجام" نیز اشاره کرد و افزود: برجام پیچیدگی و گرفتاری‌های زیادی دارد، اما توانسته امید و خوشبختی و زمینه حرکت برای فعالیت‌های دراز مدت را در کشور ایجاد کند.

 قوام شهیدی تقویت ارکان سیاسی نظام، کاهش تهدیدات خارج از مرزها و سفر هیات‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به کشور، تغییر محسوس در ادبیات و لحن جامعه بین‌الملل و ایجاد یک ادبیات و سیاست و دیپلماسی جدید در عرصه بین المللی و تاریخ جهان را از جمله دستاوردهای برجام عنوان کرد.

 وی افزود: به دنبال توافق برجام ، شاهد استقبال سرمایه گذاران در عرصه‌های مختلف برای مشارکت در توسعه کشور بودیم.

معاون اجرایی رئیس جمهوری نیز در این نشست با اعلام اینکه دولت یازدهم به دنبال شناسایی موانع تولید و رفع آن است، گفت: در سفرهای کاروان تدبیر و امید به کرمانشاه به دنبال ایجاد ارتباط بین سرمایه گذاران با مقام های محلی هستیم. وی با بیان اینکه دولت یازدهم در شرایط بسیار دشواری وارد کار اجرایی شده است، افزود: دولت در زمان به روی کار آمدن با تحریم های ظالمانه ای در حوزه اقتصادی کشور روبه رو بود .

معاون اجرایی رئیس جمهوری به آثار منفی تحریم ها برای کشور نیز اشاره کرد و افزود: در زمان تحریم ها محدودیت هایی در صادرات نفت خام ایجاد شده بود که کشور را تا توقیف کامل فعالیت های اقتصادی پیش برد
شریعتمداری با بیان اینکه 'دولت تلاش کرده است که در سه سال گذشته قطار را به ریل برگرداند'، گفت: گفته می شود در سالگرد برجام هستیم اما واقعیت این است که 6 ماه از اجرایی شدن برجام می گذرد و در این مدت کشور بندهای اقتصادی را به تدریج باز می کند
معاون اجرایی رئیس جمهوری اعلام کرد: تلاش کردیم در این مدت موانع تولید را شناسایی کرده و در لایحه ای به مجلس ارایه کنیم
شریعتمداری ادامه داد: بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری اتکا به قدرت های داخلی و نگاه به بازار های بین المللی در بحث اقتصادی مورد توجه دولت است.


وی با بیان اینکه رساندن نرخ تورم به زیر 10 درصد کار دشواری است، گفت: مدام بر این موضوع اصرار داریم که تورم از پیش روی اقتصاد کشور برداشته شود

شریعتمداری ادامه داد: در استان کرمانشاه در حدود سه سال گذشته از مجموع اعتبارات ملی و استانی هفت هزار و 500 میلیارد ریال و از محل اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب نیز 2 هزار و 500 میلیارد ریال هزینه شده است
وی تاکید کرد: علاوه بر این میزان توسط وزارت خانه های جهاد کشاورزی و نیرو  نیز بیش از 30 هزار میلیارد ریال در موضوع آب کرمانشاه سرمایه گذاری شده است
معاون اجرایی رئیس جمهوری به اجرای طرح گرمسیری در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در مرحله اول طرح گرمسیری ٥٠ هزار هکتار از اراضی استان آبیاری خواهد شد
وی ادامه داد: برای ایجاد هماهنگی در ارکان دولت از طریق آموزش های لازم تلاش می کنیم.

شریعتمداری با اشاره به ظرفیت های استان کرمانشاه گفت: باید فرهنگ کار در استان کرمانشاه تقویت شود.

اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه در این نشست با خیر مقدم به حاضرین، کرمانشاه را سرزمین فرصت‌ها معرفی کرد و گفت: کرمانشاه از قدیم الایام مسیر تجارت بوده و کتیبه بیستون از اسناد آن است.

وی به بخشی از پتانسیل‌های استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در حالیکه متوسط بارندگی در ایران 240 میلیمتر است، اما میزان بارندگی در کرمانشاه دو برابر این میزان است و همین امر سبب شده کرمانشاه جزو معدود استانهایی باشد که در تامین آب مورد نیاز صنایع مشکل چندانی ندارد.  وی به راه آهن در حال احداث کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: راه آهن ملایر-کرمانشاه بیش از 70 درصد پیشرفت دارد و فردا رییس جمهور خبرهای خوبی در این خصوص به مردم خواهد داد.

استاندار کرمانشاه گفت: ما منطقه وسیعی در قصرشیرین بعنوان منطقه ویژه اقتصادی دایر کرده‌ایم که در فاز اول آن با 1300 هکتار وسعت آماده پذیرش سرمایه گذاران هستیم و اخیرا نیز با طرف ترک برای احداث نیروگاه 660 مگاواتی در این منطقه به تفاهم رسیده‌ایم.

رازانی ادامه داد: با وجود همه این پتانسیل ها استان کرمانشاه به لحاظ شاخص‌های توسعه و اشتغال با متوسط کشور و استانهای برخوردار فاصله دارد و از تبعات عدم سرمایه گذاری کافی در استان رنج می‌بریم.

وی با بیان اینکه همه تلاش ما بر کاهش نرخ بیکاری متمرکز است، گفت: راه ایجاد اشتغال نیز سرمایه گذاری است، لذا استقبال از سرمایه گذاران را مهمترین وظیفه خود می‌دانیم و همراه شما هستیم.

وی با تاکید بر لزوم حداکثری کردن حاشیه سود برای سرمایه گذاران، گفت: از تمام دستگاه‌های استان خواسته‌ام از انجام اموری که هزینه سرمایه گذاران را افزایش می‌دهد پرهیز نمایند.

لازم بذکر است از دستاوردهای این سفر تاسیس اولین هتل بیمارستان در کرمانشاه که اقدامات اولیه صورت گرفته شده است.

همچنین شگفتی این سفر پیشنهاد بالاترین رقم سرمایه گذاری با مبلغ 10میلیارد یورو جهت سرمایه گذاری کلان در بخش های مختلف استان با محوریت توسعه و فقرزدایی که اسناد آن تقدیم جناب آقای شریعتمداری معاون محترم اجرایی رییس جمهور شد.

علاوه بر حضور چشمگیر افراد شاخص و موثر ایرانی خارج از کشور اهل کرمانشاه که پیشنهادات کلان میلیاردی سرمایه گذاری و احداث مراکز فن آوری ،پزشکی و علمی را مطرح نمودند و فضای علاقه مندی به مشارکت در توسعه استان در جلسه بخوبی معمول بود ،حضور سرمایه گذاران خارجی از کشورهای لهستان ، کره جنوبی و هند برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی ، ساختمان و پالایشگاه نفتی از دیگر دستاوردهای عمده این سفر می باشد .

در پایان شرکت کنندگان در جلسه مذکور نسبت به برگزاری هم اندیشی ایرانیان مقیم خارج از کشور هم استانی در هر استان ابراز رضایت و آن را در درک عمیق و تبادل اطلاعات بین استان و هم استانی های آن بسیار موثر و راه گشا دانستند .