چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨

 

|

 

 
خدمات کنسولی
استان آذربایجان غربی

نشست هم اندیشی آذربایجانی  های مقیم خارج از کشور و علاقمندان به سرمایه گذاری در ارومیه برگزار شد

نشست هم اندیشی هم استانی های مقیم خارج از کشور و علاقمندان به سرمایه گذاری با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور، سید جواد قوام شهیدی مدیرکل ایرانیان خارج از کشور، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی، جمعی از مقامات استانی  و سرمایه گذارانی از داخل و خارج کشور به همت اداره کل امور ایرانیان خارج ازکشور در هتل آنا ارومیه برگزار شد.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید، سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور مسائل، مشکلات و سوالات خود را در زمینه های مختلف فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری مطرح کردند و مسئولان کشوری و استانی حاضر در نشست به موضوعات و سوالات مطروحه پاسخ دادند.

ابتدا سید جواد قوام شهیدی از تصویب برجام و تسهیل شرایط حضور سرمایه گذاران در کشور بعنوان اتفاقی مهم در دولت یازدهم سخن گفت.

وی افزود: بعد از سالها وجود تحریم های ظالمانه که بخش های مختلف کشور دچار مشکلات جدی شده بود و نگرانی زیادی برای آینده کشور ایجاد کرده بود، اکنون با توافق برجام که اتفاقی مهم و فرصتی مناسب رودرروی کشور بوجود آمده است.

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: سرداران عرصه دیپلماسی با مذاکرات و تلاش خود، کشور را از کاغذپاره های عنوانی نجات دادند ولی جبران مشکلات ناشی از آنها به زمان نیاز دارد.

قوام شهیدی گفت: وجود تحریم مشکلات زیادی از جمله هزینه سربار برای انجام کارهای اقتصادی بوجود آورده بود که با برجام بعنوان یکی از اقدامات مهم بین المللی اکنون پتانسیل و آزادی عمل بیشتری برای استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی داشته باشیم.

وی افزود: برنامه و سیاست های دولت برای استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران خارجی، حفظ هویت ایرانیان خارج از کشور، حمایت از حقوق ایرانیان خارج کشور، ترویج خط و زبان فارسی و مشارکت ایرانیان خارج از کشور در توسعه ملی و استانی است.

در پایان قوام شهیدی گفت: با توجه به تجارب بدست آمده در دیگر استان های کشور، اکنون میتوانیم در آذربایجان غربی به بهترین نحو برای استفاده از ظرفیت اقتصادی بهره برد.

در ادامه قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی از تدوین برنامه های ویژه گردشگری و تسهیل شرایط سرمایه گذاری در استان بعنوان راه های پیشرفت استان گفت.

وی افزود: وجود شهرک های صنعتی در استان و انرژی مناسب فرصتی مناسبی برای حضور سرمایه گذاران در بخش های مختلف فراهم کرده است.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: در راستای توسعه گردشگری پروژه های مختلف و برنامه های ویژه ای در این بخش تعریف کرده ایم زیرا مناطق مختلف استان پتانسیل قابل ملاحظه ای در این بخش دارد.

استاندار آذربایجان غربی در مورد منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: منطقه آزاد ماکو بعنوان یکی از مناطق مهم در کشور و دارا بودن معافیت های مالیاتی و انرژی ارزانتر نسبت به کشورهای هم مرز محل مناسبی برای سرمایه گذاری است و ما هم از حضور سرمایه گذاران استقبال می کنیم.

سرمایه گذاران و ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز درمورد مشکلات موجود بر سر راه سرمایه گذاری در ایران و استان آذربایجان غربی و درخواست بهبود وضعیت سخن به میان آوردند ضمن اینکه بر نبود مشوق های بدون ریسک برای سرمایه گذاری در ایران تاکید داشتند.

سرمایه گذاران بر عملکرد بانک ها به مانند یک سرعت گیر و مشکلات زیرساختی اقتصادی برای تشویق آنها به حضور در بازار ایران اشاره کردند.

شریعتمداری گفت: دولت یازدهم تلاش زیادی برای ایجاد امکانات نرم افزاری و سخت افزاری برای حضور سرمایه گذاران خارجی دارد که در این بین با ابلاغ بخشنامه های مختلف شرایط مناسبی را ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: خوشبختانه دیوار و سختی های موجود بر سر راه سرمایه گذاران وجود داشته در زمان دولت یازدهم تقریبا از میان برداشته شده است ضمن اینکه توافق برجام شرایط مناسبی نیز فراهم آورده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور تصریح کرد: دولت همچنین برای اصلاح ضعف و مشکلات موجود در بخش سرمایه گذاری و تسهیل شرایط، اقدام به اصلاح قوانین کرده است و در این راستا بشدت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش های مختلف حمایت می کند.

شریعتمداری گفت: اگر چه در سیستم بانکی بعد از برجام هنوز مشکلاتی وجود دارد اما موضوع نقل و انتقال پول در عرصه بین الملل به مرور در حال حل شدن است و با همدلی و همت سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج کشور این روند شتاب بیشتری خواهد گرفت.

در پایان محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور از ادامه تلاش دولت برای تسهیل شرایط سرمایه گذاری در کشور خبر داد.