چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨

 

|

 

 
خدمات کنسولی
استان قزوین

 نشست هم اندیشی قزوینی های مقیم خارج از کشور و علاقمندان به سرمایه گذاری در استان قزوین

نشست هم اندیشی قزوینی های مقیم خارج از کشور و علاقمندان به سرمایه گذاری در استان که به همت اداره کل ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه روز سه شنبه مورخ 06/07/1395 با حضور جناب آقای دکتر شریعتمداری معاون اجرائی رئیس جمهور، جناب آقای قوام شهیدی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه ، جناب آقای همتی استاندار قزوین ، جناب آقای نصرتی شهردار قزوین و مقامات دولتی و استانی به همراه  قزوینی های مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران داخلی و خارجی از کشورهای ایتالیا ، آلمان ، روسیه ، ترکیه و افغانستان در سالن مفاخر شهرداری قزوین برگزار شد .

در ابتدای این نشست سید جواد قوام شهیدی گفت :  ایرانیان خارج از کشور سرمایه های ارزشمند و قابل توجهی هستند که شاید بتوان گفت هیچ اقلیت مهاجری مانند ایرانیها در محل مهاجرت خود تاثیرگذار و تعیین کننده نیستند.

وی گفت: درآمریکا از هر 10 نفر اول در علوم هوا فضا، بهداشت و پزشکی معمولا یک نفر ایرانی است و این جایگاه تاثیرگذار به داخل هم منتقل شده است و هنر ما باید این باشد که این ظرفیت ها را جذب کنیم.

ایشان با اشاره به موفقیت های دولت تدبیر و امید در کاهش مشکلات اقتصادی کشور از جمله تک رقمی کردن نرخ تورم و تثبیت نرخ ارز و توفیق های بدست آمده در عرصه سیاست خارجی، گفت: این موضوع شرایط را برای جذب سرمایه گذاری های خارجی از جمله سرمایه های ایرانیان خارج از کشور مساعد کرده است.

دکتر شریعتمداری معاون اجرائی رئیس جمهور در این نشست با اشاره به برخی سیاه نمایی ها علیه دولت یازدهم اظهارکرد: این دولت هیچ گاه از انقلاب و آرمان های آن رویگردان نبوده و مقام عالی آن، یک روحانی تمام عیار و کسی است که برای نخستین بار واژه امام را برای بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی به کار برد و آن را تثبیت کرد گاهی نتیجه برجام از سوی برخی مخالفان سیاسی نادیده گرفته می شود اما باید گفت امروز پس از برجام سرمایه های خوبی وارد کشور شده است و با ایجاد اطمینان در سرمایه گذاری ها شاهد دستاوردهای مثبت آن هستیم. 

 معاون اجرائی رئیس جمهور به مذاکره‌های هسته‌ای صورت گرفته بین ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: اگر اسناد این مذاکره‌ها یک روز منتشر شود مردم خیلی بیشتر از امروز از افرادی چون دکتر ظریف قدردانی می‌کنند.

شریعتمداری ادامه داد: این مذاکره های پرافتخار از جانب ایران با موضع قدرت دنبال شد و در آن برحق میهن اسلامی در زمینه های مختلف تاکید و از حقوق کشور عقب نشینی نشد.
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: این دولت تلاش کرده تا با اعتمادسازی و ایجاد فرصت برای کسانی که بر طبل بدبینی می کوفتند و ایران را مخل امنیت جهانی معرفی می کردند، بتواند شرایط بهتری را برای کشور ایجاد کرده و مسائل و مشکلات خود را در حوزه روابط بین الملل در فضای مذاکره حل کند.


وی با بیان اینکه برجام فضای امن و مطمئنی را برای کشورهای خارجی به منظور ارتباط با ایران فراهم آورده است، اضافه کرد: پیش از این به دلیل ترس کشورها از تحریم ها و قطعنامه ها و اعمال مجازت های بین المللی این فضا فراهم نبود.

همتی استاندار قزوین گفت: در شش ماهه امسال و در شرایط پسابرجام بیش از ۳۷۱ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان محقق شده و برآورد کرده ایم که این رقم را تا پایان سال جاری می توان به یک میلیارد دلار نیز افزایش داد.

همتی اظهار کرد: تاکنون ۱۵ شرکت خارجی در استان قزوین سرمایه گذاری کرده اند و ظرفیت ها و بسترهای خوبی برای حضور سرمایه گذاران داخلی بویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور فراهم شده تا از این ظرفیت بخوبی استفاده شود.

در ادامه رضا پور وزیری رایزن جهانی برنامه اسکان بشر سازمان ملل و ایرانی مقیم کانادا گفت : سه سال بود به قزوین نیامده بودم ، وقتی آمدم تغییرات زیادی مشاهده کردم . این موضوع مهمی می باشد که چقدر حرف های کلی می زنیم و چقدر درباره کیفیت زندگی مردم عمل می کنیم . من بار اول از روی ترس به دولت تدبیر و امید رای دادم ایندفعه از روی عقل به دولت تدبیر و امید رای می دهم. پالس اول بسیار بجا و ارزشمند بود و من دست جناب آقای  دکتر ظریف رو می بوسم . پالس دوم رو درست به جهان بفرستیم ما کشور ایران هستیم 2000ساله ویا 5000ساله نیستیم  یکمی دیگر کمک کنید از این پیچ چند ماه دیگر هم رد شویم  . وی نیز در خصوص ضرورت تامین زیرساختهای گردشگری در استان، دادن اختیارات بیشتر به استانها برای رفت و آمدهای خارجی، حرکت در مسیر توسعه پایدار شهری صحبت کرد.

مهدی جباری ایرانی و سرمایه گذار مقیم امارات گفت : 6 نمایشگاه در خارج از کشور شرکت کردیم از کارت های خارجی اقامت استفاده می کردیم که نگیم ایرانی هستیم ولی سال 1394 با افتخار هرجا گفتیم ایرانی هستیم شرکت های بزرگ و قوی مخصوصا اروپائی ها دوست داشتن با شرکت ما مذاکرات داشته باشند و اکثرا بعداز گفتگو ، علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران بودند. درخواست های زیادی از امریکا ، اروپا ، آسیا برای سرمایه گذاری داشتیم . وی در آخر پیشنهاد تاسیس مرکز اقتصادی کشاورزی در استان را برای از بین بردن پراکندگی داد .

حمزه شهیدی مدیر عامل مجموعه فارکو (هنکل آلمان) گفت : شرکت ما 140سال قدمت دارد و172 کارخانه در دنیا داریم که 3کارخانه در ایران می باشد . کسانی که می گویند بعداز برجام اتفاقی نیافتاده باید بگویم سرمایه گذاری پس از برجام شرکت هنکل به تنهایی 200میلیون دلار بوده که 150میلیون دلار آن در قزوین بوده است . وی گفت انتظار ما تغییر نگرش اداره مالیات می باشد.

میراسکندی دیگر ایرانی و سرمایه گذار مقیم کانادا گفت : شرکت ما 75% سهام را خارجی ها اورده اند که 70میلیون دلار می باشد، 1250 نفر پرسنل دارد در دولت تدبیر و امید  120 میلیون دلار سرمایه جدید وارد ایران کردیم .در خصوص حمایت جدی دولت از سرمایه گذاران فعلی و روند صعودی اقتصادی پس از برجام صحبت کرد.

اقای سرابچی  مدیرعامل اسبق نستله در عمان و مدیر ارتباطات نستله سوئیس گفت : 150میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری انجام داده ایم بزودی در ایران خانواده 1000نفری می شویم پس از پسا برجام و با توجه به موقعیتی که در ایران بوجود آمده تصمیم گرفتیم قزوین رو به قطب صادرات منطقه تبدیل کنیم . در دوران تحریم موقعیت سختی داشتیم که خدارو شکر با افتخار به پایان رساندیم . نماینده کارخانه نستله از فراهم شدن و اسایش برای سرمایه گذاری پس از برجام صحبت کرد وی همچنین پیشنهادات خود را برای از بین بردن محصولات تقلبی ارائه داد.

فرانسوا زاویر از فرانسه و مدیر عامل بل روزانه گفت : شرکت ما 150 سال قدمت دارد و در 120کشور دنیا حضور  و در 34 کشور دنیا کارخانه دارد که یکی ایران می باشد 12هزار پرسنل دارد و افراد متخصص را در قزوین شناسایی و استخدام می کنیم . وی در خصوص تامین آب و حمایت دولت از واحدهای صنعتی موفق صحبت کرد.

عمر کوتسال مدیر زنجیر ه ای شرکت یونیلیور از ترکیه کفت : کمپانی ما انگلیسی هلندی می باشد و جزوه سه کمپانی برتر دنیا در حوزه محصولات مصرفی می باشد150هزار پرسنل دارد ، شروع فعالیت ما سال 2001بوده  و از سال 2003 در ایران فعالیت ما آغز گردید .استراتژی اصلی ما استفاده از نیروهای داخلی کشور می باشد .با دانشگاه قزوین این همکاری رو داریم که فارغ التحصیلان را به شرکت خود می بریم ، جذب ایرانی های مقیم خارج از کشور که زمان آمدنشان می باشد با انتقال تجربه شان . ایران امن ترین کشور خاورمیانه (منطقه ای و سرمایه گذاری) می باشد بخاطر همین 100میلیون یورو در ایران سرمایه گذاری کرده ایم . ما بیشتر از شما مایل به سرمایه گذاری در ایران هستیم .

 ،مهدی طباطبائیان  و علی کاشی ایرانی و سرمایه گذاران مقیم امریکا و همایون شاهوردی مقیم روسیه ، دکتر نوروزی مقیم استرالیا و چند تن از دیگر ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران  دیدگاهها و پشنهادهای خود را به معاون اجرایی رئیس جمهور ارائه کردند.