چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨

 

|

 

 
خدمات کنسولی
استان مرکزی

نشست هم اندیشی استان مرکزی های مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران داخلی و خارجی

 نشست هم اندیشی ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاری ایرانی و خارجی در استان مرکزی شامگاه شنبه مورخ 01/08/1395 با حضور دکتر شریعتمداری معاون اجرائی رئیس جمهور ، سید جواد قوام شهیدی مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور ، تعدادی از نمایندگان استان مجلس شورای اسلامی و مقامات استانی به همت اداره کل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت متبوع در اراک  برگزار شد.

در ابتدا سید جواد قوام شهیدی ضمن خوشامدگویی به مهمانان گفت: برجام توانست قطار سرمایه گذاری را به مسیر اصلی خود بازگرداند اگرچه سرعت اصلی را ندارد، اما در مسیر تعادل قرار گرفته است.

قوام‌شهیدی در نشست معاون اجرایی رییس جمهور با فعالان اقتصادی استان مرکزی و ایرانیان مقیم خارج از کشور، این نشست را محل تلاقی نقطه نظرات ایرانیان خارج از کشور و ظرفیت‌های موجود و پروژه‌هایی دانست که می‌تواند در استان شکل بگیرد و موجب انتقال دانش فنی توسط ایرانیان خارج از کشور شود.

ایشان توضیح داد: مهاجرت یکی از 4 سرفصل مهم سازمان ملل است و تمامی تلاش برای ساماندهی مقوله مهاجرت و استفاده بهینه از ظرفیت های این بخش به کار گرفته شده است
وی تاکید کرد: فراکسیون ایرانیان مقیم خارج از کشور در مجلس، محل تلاقی نظرات و ایده ها است و امید است با پیوست این ظرفیت با برنامه های دولت و وزارت امور خارجه بهترین بهره گیری در انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری برای کشور رقم بخورد.

ایشان در ادامه گفتند: برای استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور باید آنها در مجلس دارای نماینده باشند چراکه صدای آنها در مجلس شنیده نمی‌شود، البته تحقق این مهم مشکلات قانونی دارد، اما شدنی است.

قوام شهیدی اظهار کرد: در استان‌ها اخبار خوبی از اینگونه جلسات رسیده است به عنوان مثال از برخی استان‌ها همچون قزوین هیچ گلایه‌ای شنیده نشد و میل به سرمایه‌گذاری با ارقام بالا بالغ بر ۵۵۰ میلیون دلار در این استان از زمان پسابرجام تاکنون محقق شده است.

وی ادامه داد: گزارشات مثبتی در خصوص بانک‌ها رسیده است، مشکل باز کردن حساب در بانک‌های خارجی نیز رفع می‌شود، همچنین در فروش و صادرات مشکلات به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

شریعتمداری در این نشست گفت : 6 میلیون ایرانی نخبه در آن سوی مرزها وجود دارد که طیف بزرگی از آنان می توانند در نقش آفرینی اقتصادی و تسریع آهنگ توسعه کشور پیشتاز باشند.

وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید با درک این نکته کلیدی در دوران پسا برجام به منظور جبران عقب ماندگی های گذشته می کوشد مقوله سرمایه گذاری خارجی را از موضوعات کلی خارج کرده و در هر سفر استانی دولت در نشستی با حضور متقاضیان سرمایه گذاری ظرفیت ها و قابلیت ها بررسی و برنامه ریزی می شود.

معاون اجرایی رئیس جمهوری، نقش درون نگری و برونزایی اقتصادی ایران را در تولید رقابتی و جلوگیری از صادرات خام ، تکیه بر ارزش افزوده و مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی معنا کرد و گفت: باید در ارتباط تنگاتنگ با سرمایه گذاران خارجی گره های کور در کار شناسایی شود تا آهنگ رشد سرمایه گذاری در ایران شتاب گیرد.

وی افزود: آمارها بیانگر آن است که وضعیت اقتصادی کشور در سه سال فعالیت دولت حرکت رو به بهبود دارد به طوری که از رشد اقتصادی منفی در بدو فعالیت کابینه یازدهم در پنج ماه امسال به رشد اقتصادی مثبت 4/4 درصد رسیده ایم و در صادرات نیز تراز تجاری کشور مثبت شده است.

معاون اجرایی رئیس جمهوری عنوان کرد: در برداشتن قوانین و مقررات حوزه کسب و کار در رنکینگ جهانی، ایران رتبه 152 را داشت که در سه سال اخیر با تلاش های انجام شده این جایگاه به 113 ارتقاء یافته و دولت هدفگذاری دستیابی به رتبه های زیر 90 را دارد.

وی گفت : استان مرکزی دارای سرمایه و دارایی باارزش نخبه پروری و نیروی انسانی شهیر در عرصه های ملی و بین المللی است که باید به درستی از این ظرفیت در راستای تحقق اهداف توسعه ای، بالندگی تولید و بهبود امور کشور بهره گرفته شود.

شریعتمداری اظهار کرد: دولت با درک شرایط موجود همه تلاش را به کارگرفته که موانع پیش روی سرمایه گذاری را به بهترین شکل از پیش پا بردارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: در سه سال اخیر این صندوق برای حمایت از سرمایه گذاری در حوزه های دانش بنیان و صنعت پا گرفت و تاکنون 2706 شرکت دانش بنیان در کشور 2612 طرح به آن ارایه کرده اند که 1370طرح مصوب شده و هشت هزار و 340 میلیارد ریال ارزش این طرح های مصوب است.

بهزاد سلطانی افزود: در استان مرکزی 52شرکت دانش بنیان 27 طرح مصوب را به این صندوق ارایه داده اند که هشت درصد کل طرح های کشور را شامل می شود و این ظرفیت باید گسترش یابد.

استاندار مرکزی گفت: این استان آمادگی کامل برای حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دارد و در کمترین زمان ممکن به درخواست ها رسیدگی می کند.

محمود زمانی قمی افزود: تشکیل کمیته دائمی سرمایه گذاری با هدف بررسی و معرفی جذابیت های و قابلیت های استان مرکزی و تبادل نظرات، ایده ها و طرح های سرمایه گذاران در استان مرکزی ضروری است، چرا که خروجی آن ورود کارآفرینان در این حوزه و حرکت در ریل توسعه استان است.

زمانی قمی ادامه داد: این استان علاوه بر نقش آفرینی در حوزه تولید انرژی، یکی از مراکز ثقل مهم مبادلات انرژی نیز هست و 16 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور در شازند تولید می شود.

وی بیان کرد: علاوه بر 33 ماده با ارزش معدنی، این استان با یک میلیون و 900 هزار تن محصولات زراعی، 500 هزار تن محصولات باغی و 400 هزار تن گندم در کشور رتبه دار و تعیین کننده است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال 302 میلیون دلار صادرات و 137 میلیون دلار واردات در استان مرکزی ثبت شده، گفت: تراز تجاری این استان مثبت است و حرکت رو به جلو در حوزه تجاری استان در حال رخ دادن است.

رییس فراکسیون ایرانیان مقیم خارج از کشور در خانه ملت نیز در این نشست گفت: ظرفیت ایرانیان خارج از کشور کم نظیر است و حدود 6 میلیون ایرانی در خارج از مرزهای کشور ثروت ارزشمندی را تحت مدیریت دارند.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی افزود: نخبگی، علاقه مندی به نظام، ارتباطات موثر با مراکز تولید علم و ثروت از ویژگی های ایرانیان خارج از کشور است که نیاز است از این ظرفیت ها به شایستگی در توسعه کشور و سرمایه گذاری استفاده شود.

وی یادآور شد: با وجود تمامی تلاش دشمنان برای ناامن کردن کشور، ایران امروز از دامنه ثبات و امنیت برای سرمایه گذاری برخوردار است.

نماینده مردم محلات و دلیجان خاطرنشان کرد: استان مرکزی در حوزه صنعت و کشاورزی غنی است و مجموعه مدیران استانی اراده خود را بر تقویت سرمایه گذاری در این خطه به کار گرفته اند.

حجت الاسلام سلیمی، نزدیکی به تهران، وجود کارگران ماهر و نخبگان، خوشه های صنعتی مختلف و زیرساخت های قوی را از جمله مزیت های سرمایه گذاری در استان مرکزی دانست.

وی گفت: با توجه به اظهارات مقامات کشوری که مطرح کرده اند اگر 70 میلیارد دلار به اقتصاد ایران تزریق شود، رشد هشت درصدی اقتصادی محقق می شود، تکیه بر سرمایه گذاری خارجی، ایجاد جهش معنادار و تنش زدایی در این حوزه از تکالیف اولویت دار است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: سرمایه گذاری از مسایل پایه و اولویت دار استان مرکزی است و باید در سایه برنامه هدفمند از ظرفیت های استان در حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات به بهترین شکل استفاده شود.

دکتر علی اکبر کریمی افزود: مقوله سرمایه گذاری تنها به مفهوم ایجاد فعالیت های اقتصادی جدید نیست، بلکه مشارکت در فعال سازی ظرفیت های راکد صنعتی و کشاورزی که در ایران امروز با معضل کمبود نقدینگی و فرسودگی تجهیزات مواجه است، تلقی می شود.

کریمی ادامه داد: مشارکت سرمایه گذاران در بهسازی صنایع و کشاورزی زودبازده تر از ایجاد فعالیت های جدید است.

وی یادآور شد: اگرچه بسیاری از گلوگاه های حوزه مالی و بانکی در فضای پسابرجام برطرف شده، اما هنوز مشکلاتی وجود دارد که امید است به زودی رفع شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن خانه ملت نیز در این نشست گفت: تغییر نگاه به ایران در دوران پسابرجام ظرفیتی است که باید در حوزه سرمایه گذاری با درایت از آن بهره گرفت.

سید مهدی مقدسی افزود: مجلس با تمام قوا در خدمت اقتصاد مقاومتی و توسعه سرمایه گذاری است و برای رفع موانع احتمالی آمادگی کامل دارد.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت نیز در این نشست گفت: حمایت اصولی و جدی دولت از بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی چاره اساسی نجات اقتصاد کشور است.

محمدرضا منصوری افزود: حل معضل بیکاری با رونق تولید خواهد بود و مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در این راستا با اصلاح قوانین و همراهی با دولت همراه باشد.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان های ساوه و زرندیه علاوه بر مزیت های برجسته صنعتی و کشاورزی از نظر موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به پایتخت برای سرمایه گذاران جذابیت های ویژه دارد.

لازم بذکر است در این نشست بیش از 150 سرمایه گذار داخلی و خارجی (در سی و دو سفر استانی کاروان تدبیر و امید بیشترین تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران داخلی و خارجی دارا بود) از جمله سرمایه گذاران کشورهای چین، استرالیا، امارات، آلمان، سوییس، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، انگلیس ، ژاپن و دانمارک حضور داشتند و دیدگاه ها و ایده های خود را مطرح کردند.