چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨

 

|

 

 
خدمات کنسولی
استان البرز

بسم الله الرحمن الرحیم

نشست هم اندیشی در استان البرز با حضور ایرانیان مقیم خارج از کشور این استان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی

 نشست هم اندیشی البرزی های مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران داخلی و خارجی  بعد از ظهر سه شنبه  مورخ 25/08/1395 با حضور جناب آقای دکتر شریعتمداری معاون اجرائی رئیس جمهور ،جناب آقای طهائی  استاندار محترم استان البرز و معاونین آقای سید جواد قوام شهیدی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور ، آقای محمد جواد کولیوند نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی و نیز با حضور جمعی از مقامات این استان با همت و مدیریت جلسه توسط اداره کل امور ایرانیان وزارت امور خارجه در محل اتاق بازرگانی استان البرز برگزار شد که اهم مطالب مطروحه به ترتیب ارائه بشرح ذیل تقدیم می گردد :

آقای قوام شهیدی مدیرکل محترم امور ایرانیان خارج از کشور  ضمن خوشامد گویی به مهمانان این گردهمائی گفت : ایرانیان خارج از کشور سرمایه هایی هستند که ظرفیت آنان در خارج از مرزها مورد بهره برداری و استفاده قرار می گیرد و باید تلاش نمود از این ظرفیت های مهم اقتصادی ، در داخل کشور  استفاده بهینه بعمل آید. لذا سفر های استانی رئیس محترم جمهوری فرصتی مناسب برای استفاده از این ظرفیت ها ارزشمند خواهد بود.

وی افزود: برجام نگاه دنیا را به ایران تغییر داده و فضای مناسبی برای رونق اقتصادی و سرمایه گذاری های داخلی و خارجی فراهم کرده است.
ایشان همچنین اظهار داشت : براساس گزارش صندوق بین المللی پول باید شاهد افزایش سرمایه گذاری خارجی و افق مثبتی در چشم انداز آینده جمهوری اسلامی ایران باشیم.
وی ادامه داد ، در چشم انداز ترسیم شده توسط سازمان های معتبر جهانی ، در دو دهه آینده  با رشد پر شتاب  متوسط بیش از 6.5 درصد  مواجه خواهیم بود و در این بستر توسعه، ایجاد 8 میلیون شغل جدید را شاهد خواهیم بود .
مدیر کل امور ایرانیان خارج از کشور گفت : موضوع ایرانیان مقیم خارج از کشور در چند محور مرتبط با مسائل علمی و نوآوری، سرمایه گذاری و مساعدت های مالی ،  مشارکت در طرح ها و تکنولوژی روز دنیا دنبال می شود و باید با برنامه ریزی مدون از این فرصت بهره برداری شود   .

جناب آقای دکتر شریعتمداری معاون محترم اجرائی رئیس جمهور  در این نشست اظهار داشت : خوشحالم که در کشوری زندگی می کنیم سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی علیرغم وجود مشکلات، به آینده امیدوار بوده  و مطمئن هستند که دولت از آنها حمایت می کند.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه همه باید تلاش کنیم تا سیاست های کلی نظام محقق شود، افزود:   خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه یک واقعیت شفاف برای تحقق رفاه حال مردم، استوار بوده و باتوجه به سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری هدایت می شود.           

جناب آقای شریعتمداری در ادامه با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران باید برای تحقق سیاست های  اقتصاد مقاومتی به میدان بیایند، گفت:  اقتصاد مقاومتی در واقع میان فعالان اقتصادی به گفتمان ملی تبدیل شده است.

معاون محترم اجرایی رئیس جمهور همچنین با اشاره به برکات سفرهای استانی هیئت دولت گفت: طی ۳1 سفر هیئت دولت به استان های مختلف حدود صد هزار و ۵۳۱ مصوبه در حوزه اقتصادی به تصویب رسیده است که ۲۴ هزار میلیارد تومان برای آن تامین اعتبار شده و۶۸  درصد وعده های دولت در سفرهای استانی محقق شده است.

معاون محترم اجرایی رئیس جمهور در پایان  با تاکید بر اینکه باید به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی باشیم این مهم را یک انتخاب ندانست و گفت: جذب سرمایه گذار خارجی در کشور یک اجبار است.

آقای محمد جواد کولیوند  نماینده محترم مردم کرج در مجلس شورای اسلامی  در این نشست گفت :  با توسعه اقتصادی می‌توانیم شاهد رونق، پیشرفت و توسعه اشتغال‌زایی در این استان باشیم و بر این اساس باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که شعار امسال به‌صورت درست و دقیق عملیاتی شود.

آقای کولیوند با اشاره به شرایط اقتصادی در سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: با تلاش مسؤولان و انجام مذاکرات امروز(برجام) شرایط اقتصادی کشور بهبود یافته و فضای کسب و کار و اقتصاد نیز رو‌به رشد و توسعه است.

نماینده محترم مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود یکی از مهمترین راه‌کارهای اساسی برای توسعه اقتصادی را جذب سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی عنوان کرد و بیان داشت: هم‌اکنون با تمهیدات اندیشیده‌ شده سرمایه‌گذاران خارجی استقبال بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاری در این استان از خودشان دادند که قابل تقدیر است.

آقای سیدحمید طهایی استاندار محترم استان البرز در این نشست اظهار داشت :  استان البرز دارای ظرفیت‌های قابل توجهی در حوزه اقتصادی می باشد که می‌تواند به‌عنوان یکی از مهمترین استان‌های مهم کشور در زمینه توسعه اقتصادی محسوب گردد.

ایشان درادامه گفت : بعد از مذاکرات برجام بسترهای خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در کشور و استان البرز فراهم شد و هم‌اکنون شاهد این هستیم که سرمایه‌گذاران بسیاری برای حضور و سرمایه گذاری در این استان اعلام آمادگی نمایند.

استاندار محترم البرز در ادامه سخنان خود با اشاره به تحریم‌ها اظهار داشت: با توجه به رفع تحریم‌ها باید قوانینی را اجرایی کنیم که بسترهای حضور سرمایه‌گذاران بیش از گذشته در این استان فراهم شود تا شاهد توسعه و رونق اقتصادی در این استان باشیم.

آقای طهائی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه از ابتدای سال جاری بیش از 510 واحد در استان البرز راه‌اندازی و احیا شده است خاطرنشان کرد: دسترسی به راه‌آهن سراسری و 4 خط شدن راه آهن و خطوط ملی استان البرز و قرار‌گیری در مسیر کریدور راه‌ها ، بسترهای مهم برای سرمایه‌گذاری را موجب شده است .

آقای رحیم بنامولایی رئیس اتاق بازرگانی استان البرز نیز در این نشست گفت : شرایط پسابرجام برای گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها و حضور اثرگذار در بازارهای جهانی را فراهم آورده است.

وی افزود: فعالان اقتصادی، بخش خصوصی و تولیدکنندگان استان البرز باید تلاش کنند تا با افزایش تولیدات، ارتقاء کیفی محصولات و استانداردسازی آنها، سهم خود را از بازارهای جهانی بدست آوردند.

 

رئیس اتاق بازرگانی استان البرز تصریح کرد: تحقق این مهم نیازمند زیرساخت‌هایی است که انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی و دولت این شرایط را فراهم آوردند.